Atpakaļ pie jaunumiem
21 aprīlis, 2024

AS “PET Baltija” 2022. gadu noslēgusi ar vēsturiski labāko apgrozījuma rādītāju

Pateicoties efektivitātes un produktivitātes uzlabojumiem, aktīvam darbam eksporta tirgos un augstākām gatavās produkcijas realizācijas cenām 2022. gada pirmajā pusē, AS “Eco Baltia” grupas PET iepakojuma pārstrādes uzņēmuma AS “PET Baltija” neto apgrozījums pērn salīdzinājumā ar 2021. gadu  palielinājās par 56%, sasniedzot 78,9 miljonus eiro. Ja pagājušā gada pirmajā pusē situācija eksporta tirgos bija labvēlīga, ļaujot uzņēmumam kāpināt apgrozījumu un ražošanas jaudas, tad kopš rudens bija spēcīgi jūtams gan pieprasījuma, gan cenu kritums, kas gan nav traucējis gadu noslēgt ar vēsturiski labākajiem apgrozījuma rādītājiem.

Kopumā 2022. gadā AS “PET Baltija” nostiprināja savas pozīcijas kā lielākais PET pārstrādes uzņēmums Baltijā ar stabilām un augošām tirgus daļām Eiropā. Pēc uzņēmuma aplēsēm, tā tirgus daļa PET otrreizējo izejvielu tirgū Eiropā jau tagad veido ap 4%.

“Ņemot vērā, ka teju 100% mūsu saražotās produkcijas tiek eksportēti, mūsu darbību 2022. gadā būtiski ietekmēja notikumi starptautiskajos tirgos. Sākoties Krievijas iebrukumam Ukrainā, AS “PET Baltija” nekavējoties pārtrauca sadarbību ar Krievijas un Baltkrievijas partneriem un klientiem. Lai arī šie tirgi uzņēmuma darbībā veidoja nelielu daļu, pateicoties savlaicīgai risku vadībai, spējām operatīvi aizstāt no šīm valstīm ienākošo preču plūsmas un atrast klientus gatavās produkcijas noietam Rietumeiropā. Tāpēc ietekme uz apgrozījumu un citiem rādītājiem tika veiksmīgi amortizēta. Kopumā pērn esam turpinājuši stabilu attīstību, koncentrējoties uz ražošanas jaudu palielināšanu un efektivitātes uzlabošanu. Galvenās investīcijas esam ieguldījuši jaunu ražošanas iekārtu iegādē un rūpnīcu tehnoloģisko procesu uzlabošanā,” stāsta AS “PET Baltija” valdes priekšsēdētājs Salvis Lapiņš.

2022. gadā AS “PET Baltija” pārstrādātas 46 126 tonnas PET pudeļu. Tas ir nedaudz mazāk nekā 2021. gadā, kad uzņēmums pārstrādāja vēsturiski augstāko PET pudeļu apjomu – 49 726 tonnas. Samazinājums pārstrādāto izejmateriālu apjomā daļēji saistāms ar pērnā gada pavasarī uzstādīto šķirošanas iekārtu pudeļu etiķešu atdalīšanai, nodrošinot lielāku efektivitāti PET pārslu ražošanas procesā. Neliels samazinājums vērojams arī gatavās produkcijas ražošanas izlaidē, proti, 2022. gadā kopumā saražotas 54 106 tonnas, kamēr 2021. gadā tās bija 54 319 tonnas. Izmaiņas saražotās produkcijas apjomā saistāmas ar pieprasījuma un gatavās produkcijas cenu kritumu 2022. gada otrajā pusē, kad tirgu spēcīgi ietekmēja energoresursu cenu krīze un piegāžu riski, recesijas riski un inflācijas kāpums.

Pagājušā gada 1. februārī Latvijā tika ieviesta dzērienu iepakojuma depozīta sistēma. AS “PET Baltija” ir SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” dalībnieks, nodrošinot visu Latvijas depozīta sistēmā nodoto PET pudeļu pārstrādi. Veicinot aprites ekonomiku un resursu efektīvu izmantošanu, AS “PET Baltija” pērn nodrošināja 2 727 tonnu PET pudeļu pārstrādi, kas tika nodotas Latvijas depozīta sistēmā.

Turpinot savu stratēģisko attīstību un ražošanas jaudu paplašināšanu, īpaši pārtikas iepakojuma kvalitātes otrreizējo izejvielu segmentā, uzņēmums 2022. gada vidū sadarbībā ar industriālo ēku būvnieku un attīstītāju SIA “Piche” sāka attīstīt projektu jaunas ražotnes būvniecībai Olainē. Pasūtītas arī jaunās ražotnes iekārtas, kas paredzētas pārtikas iepakojuma kvalitātes PET granulu ražošanai. Projektu plānots realizēt vairākos posmos. Kopējā ēkas platība būs aptuveni 26 250 m2, un tā būs viena no lielākajām industriālajām ēkām Latvijā. AS “PET Baltija” investīcijas jaunajās iekārtās kopumā pārsniegs 10 miljonus eiro.

Veicinot ekspansiju starptautiskajā tirgū, 2022. gada septembrī AS “PET Baltija” iegādājās Čehijas vadošo poliestera šķiedru ražotāju “TESIL Fibres”, kas ražošanā izmanto arī pārstrādātās PET pārslas, tādējādi nodrošinot arī galaprodukta – poliestera šķiedras – ražošanu “Eco Baltia” grupas ietvaros.

Arī šogad turpinās darbs pie stratēģiskās attīstības, nostiprinot konkurētspēju starptautiskajos tirgos un iespēju robežās paplašinot savas pozīcijas kā pārstrādes uzņēmumam Eiropas mērogā. Turpmākās attīstības gaitā plānots veikt investīcijas uzņēmuma procesu uzlabošanā un efektivitātes paaugstināšanā, tostarp jaunās tehnoloģijās, kā arī esošo tehnoloģiju pilnveidošanā, kas sniegs iespēju pārstrādāt vēl lielāku iepirkto otrreizējo polimēra materiālu īpatsvaru, pēc iespējas lielāku to daļu atgriežot atkārtotā apritē.

Tāpat uzņēmums šogad turpinās strādāt pie kvalitātes standartu ieviešanas ar mērķi nodrošināt un apliecināt pārtikas kvalitātei atbilstošu materiālu, kā arī veicinās produkcijas apjoma kāpumu, nodrošinot potenciālo klientu vajadzībām piemērotas otrreizējās izejvielas to nepieciešamajā kvalitātē un daudzumā.